Българска следа бе открита при взривяването на складове за боеприпаси в

...
Българска следа бе открита при взривяването на складове за боеприпаси в
Коментари Харесай

Българска следа при взривяването на чешки складове за боеприпаси

Българска следа бе открита при взривяването на хранилища за муниции в Чехия през 2014 година. Британската медия " Би Би Си "  съобщи, че един от хората, складирали оръжия във Връбьетице, които е трябвало да стигнат до Украйна, е бил българския оръжеен търговец Емилиян Гебрев, който 6 месеца след детонацията става обект на нападение с непознато вещество в София. 

Разкритията за взривяването на склада доведоха до дипломатически скандал сред Чехия и Русия. Москва изгони 20 чешки дипломати, само ден след като Чехия експулсира 18 чиновници на съветската дипломатическа задача. Според Прага те са сътрудници от съветското разузнаване и са забъркани във гърмежа на оръжейния склад.

Защо съветското разузнаване е взривило склада за оръжия във Врбьетице, пита Би Би Си, и дава отговор, че сигурни източници са уведомили медията, че Емилиян Гебрев е складирал там оръжия, предопределени за Украйна. На случая с опита за отравяне на Гебрев обаче се обръща съществено внимание чак през 2018 година след събитията в Солзбъри и потреблението на „ Новичок “ против Сергей Скрипал.

Припомнят се също разкритията на уеб страницата „ Белингкат “ за трети човек, с изключение на уличените в Солзбъри Александър Петров и Руслан Боширов. Този трети човек е разпознат като Сергей Федотов, който като се изключи че е бил във Англия към случая със Сергей и Юлия Скрипал, е бил и в България по време на случая с Гебрев. Петров и Боширов, употребявайки същите паспорти както във Англия, са кацнали на летището в Прага на 11 октомври 2014 година преди детонацията.

Акцентира се, че Гебрев е снабдявал с оръжия доста страни срещу желанието на Москва. Става дума евентуално за Украйна, само че и други страни най-вече в Азия като е конкурирал съветските снабдители. Експлозията във Връбьетице през октомври 2014 година наподобява като опит да се навреди на бизнеса на Гебрев и като предизвестие преди последвалия опит за отравяне, счита Би Би Си, представена от БНР.

При детонацията в складовете умират двама почтени чешки служащи. Би Би Си напомня, че през 2015 година е имало детонации и в български оръжейни фабрики, само че обществено не е била направена връзка с Гебрев. Британската телевизия споменава и прословутия Отдел 29155 на съветското Главно разследващо ръководство, което се допуска, че стои зад всичко случило се освен в Солзбъри, България, Чехия, само че и на доста други места, в това число опит за прелом в Черна гора през 2016 година.

През септември 2020 година бе обявено, че българската прокуратура е спряла следствието за отравянето на Гебрев. Основният мотив на обвиняването бе, че е невероятно да бъдат открити обвинените – тримата съветски жители, които бяха привлечени под отговорност задочно няколко месеца по-рано.

В постановлението за прекъсване на следствието бе записано, че " Разглеждане на делото в неявяване на обвинените би попречило да се разкрие обективната истина по делото ". Другият мотив бе, че проверяващите у нас са създали всичко, което са могли, само че чакат отговори от чужбина. Защо ги няма, не излиза наяве. Но съгласно прокуратурата те са от " значително значение за откриване на претекстовете за осъществяване на закононарушението ".
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР